Šarlátová*   AZBUKA

01.03.2022

Včera som videla film Šarlátové písmeno (nakrútený podľa rovnomenného románu Nathaniela Hawthorna), a ako to už býva, že náhody vlastne neexistujú, som si z neho zobrala akúsi nosnú myšlienku vhodnú práve v tejto dobe. A možno práve preto, aby som ti ju teraz priniesla. Kto chce, ten porozumie.

Celá myšlienka sa krúti okolo toho, akí sme my ľudia "ľahko manipulovateľní", ale zasa ako kto. Znak šarlátového písmena vo filme odsudzovalo "cudzoložnicu" ako sa v dávnych puritánskych časoch, keď nám ženám ešte vládli muži, hovorievalo. Žena menom Hester sa zamilovala do miestneho reverenda, ale k ničomu nedošlo až do času, keď prišla zvesť o jej zosnulom mužovi. Ako to býva z lásky vzniká semienko a zo semienka decko. Hneď ako to, že je Hester tehotná zistili tunajší "správnomuži", ju nechali zavrieť do basy, (pretože odmietla povedať meno otca dieťaťa- spolu smilníka) kde po dlhých 7 mesiacoch nakoniec aj porodila. Po tom, ako ju prepustili z väzenia ju mali možnosť obesiť- za čo mimochodom hlasovalo veľmi veľa ľudí, alebo ...a to bolo oveľa zákernejšie nosiť šarlátové písmeno "A" (adulteress) na odeve aby sa jej každý, kto ju stretne stránil. Okrem toho sa nemohla pohybovať na verejných priestranstvách bez sprievodu bubna. No a pomaly sa dostávam k pointe. Asi tiež včera, alebo predvčerom, veď to aj tak nie je podstatné som čítala správy od nejakého Čecha, ktorý vravel, ako sa ľudia začali správať k ĽUĎOM, ktorí sú z Ruska. Vraj ich vyhnali z vlakového vozňa, nadávali im na stanici pri kúpe lístkov atď...Nepripomína ti táto situácia niečo? Lebo mne áno a dosť presne. Títo ĽUDIA majú teraz svoj jazyk a pas ako také šarlátové písmeno, všade kam sa pohnú na nich ľudia zazerajú, niektorí aj slovne, alebo fyzicky útočia (to sa dúfam nedeje). Doslova sú vylučovaní zo spoločnosti, len preto, že sa narodili v inej krajine, ktorú riadi človek, ktorého možno ani nevolili. Demokratické voľby sú podľa mňa ilúzia, aj tak sa zmení len to, čo chcú "tí hore". Takéto neľudské stigmatizovanie akéhokoľvek človeka je neprípustné. Takže ty, ktorý fandíš jedným, alebo druhým, dávaj si pozor na nenávisť, ktorú zasievaš a je s veľkou pravdepodobnosťou neoprávnená. Kto ti povedal, kto je dobrý a kto ten zlý? No predsa "tí hore". Aj tak je to jedna veľká banda, ktorá spolu úzko spolupracuje a najväčšmi na tom trpia nevinní ľudia. Ľudia ako ty a ja. Ešte ani jedna vojna nepriniesla mier a smrť každej BYTOSTI je smutná. Ale prosím ťa, prv, než sa necháš strhnúť emóciami, uvedom si, že nie je možné milovať jedného človeka a iného nie. Takto láska nefunguje. A hoci máme rozdielne názory, všetci sme si rovní.

Aj ja sa učím láske, mieru a neodsudzovaniu, ale pravdaže musím začať u seba. Nech je mier na CELEJ ZEMI a nech sa všetko vyrieši v zmysle nášho najvyššieho dobra.

AMEN

*Šarlátový- význam- purpurovočervený