Čo sa vlečie, ...neutečie...

01.10.2018

Keď som sa za poslednú dobu častejšie vozila vlakmi, napadlo mi, že snáď napíšem otvorený list nášmu milému dedkovi ministrovi, ktorý sa vlakmi, alebo mhd asi nevozí. Uznaj sám, že nie je možné, aby z 10-tich ciest vlakom meškal vlak 10 krát. Náhoda? Nemyslím! :D 

Chcela som sa napríklad dostať ráno zo Sabinova do Košíc. Bol pracovný deň. Samozrejme, každý správny Šarišan vie, že ráno sa do Prešova dostať načas je takmer nemožné. Ešte za socializmu nám sľubovali obchvaty skoro každej dediny, a dnes sa nevieme dočkať jednej opravy cesty 250, ako spieva jeden nemenovaný.... samozrejme, že je to Tásler. Len on pozná diery na cestách východného Slovenska tak dobre, aby o nich mohol napísať lichotivú a chytľavú pieseň. V skratke, ak sa to bude dať, pokúsim sa opísať ráno bežného Šarišana. Keďže Prešov je pre niektorých z nás jediné veľkomesto aké kedy uvidia, mnoho ľudí doň cestuje za prácou. Lenže ako sa tam dostať bez ujmy na psychike? Vyberieš sa autom/busom, alebo vlakom? Snáď pomôže už len vrtuľník, ktorý ale nestrháva elektrické vedenia. Vyberieš sa teda autom. Dôjdeš si za 15 minút ku Veľkému Šarišu a môžeš si v pivovare načapovať rovno jednu dvanástku. Kým sa totiž pohne kolóna, väčšina východniarov stihne aj vytriezvieť. Keď sa konečne prederieš cez mesto, môžeš byť rád, že si to ustál. A potom hybáj na diaľnicu, ktorá je viac rozkopaná ako funkčná. Keď vstaneš o pol 5 snáď si do 8 v Košiciach. Ďalšou variantou je ísť vlakom. Každé ráno, keď si trasu vypočítaš s 20 minútovou rezervou a vstávaš o pol 6 aj tak do Košíc nestihneš prísť načas na 8. Bežná jazda vlakom tam hoci trvá len niečo cez hodinku, ale hodinka to nikdy nebola. Vrchol je, keď v Prešove musíš prestúpiť na REX, ktorý nemá stáť v nijakej diere okrem Kysaku a ani to sa našim d(P)opravcom nepodarí. Vo vlaku totiž sprievodca zahlási, že v Kysaku sa prestupuje do rýchlika. Prídeš do Kysaku a čaká ťa tam nejaký "osobák" pre dobytok. Niektoré vozne by už vážne potrebovali aspoň umyť okná a premaľovať. Za Kysakom, ťa ešte obehne aj "rýchlik", ktorý inak stojí pri každej vŕbe a potom sa pohne tvoja kopa starého železa. Konečne si dorazil do cieľovej stanice. Gratulujem, je 8:15 a práve ti ušla električka. Ranná prechádzka predsa nezaškodí.

A to radšej ani nehovorím o meškaniach z Malaciek do Bratislavy, to snáď prídeš skôr aj pešo. V lete som skoro kvôli meškaniu nestihla svoje milované Miláno. Pretože na Slovensku to už tak chodí, ...teda, vlečie sa.